050-8390552

בן ממשיך

ענייני ירושה יכולים להיות מורכבים ומאתגרים מבחינה רגשית, ולרוב דורשים מומחיות של עורך דין המתמחה בתחום זה. למשרדנו, אחריות רבה בחשיבות תכנון הירושה ובצעדים הדרושים הכרוכים בהבטחת מעבר חלק של נכסים ועושר מדור לדור.

בישראל, משפחות רבות המתגוררות בישובים חקלאיים מחזיקות בנחלות, המשמשות להן כמקצוע וכמקור פרנסה. נחלות אלו, עוברות דרך כלל מאב לבן לאורך דורות ויוצרות עסק משפחתי שעובר בירושה. אלא, שהדבר עלול להוביל למחלוקות ולתיקים משפטיים רבים בעניין מינוי "בן ממשיך".

לפי חוק הירושה, בן ממשיך מוגדר כבן או נכד בבעלי העיזבון או שירש אותו או רכש אותו באמצעות התחייבויות מסוימות מטעם ההורים, כגון הסכמי העברה ללא תמורה. על מנת להיות מוכר כבן ממשיך, על היחיד לבנות בית בנחלה, בצמוד לבית הוריו ולהמשיך לעבוד במשק על מנת לסייע להורים בניהולו. לאחר מות ההורים, הופך הבן ממשיך לבעלים החוקיים של כל העיזבון.

עם זאת, חוק זה מעורר מספר שאלות. לדוגמא, למשפחות עשויות להיות מספר בנים ובנות המעורבים בניהול וטיפוח המשק, מה שמוביל למחלוקות לגבי מי צריך להתמנות כבן הממשיך. בנוסף, סכסוכי קרקע בין נחלות שונות עלולות לסבך עוד יותר את התהליך. הקריטריונים למינוי בן ממשיך מורכבים ומשתנים ממקרה למקרה. הדבר עלול להביא לתיקים משפטיים מתמשכים, שהגיעו לרוב לבית המשפט העליון ולמחלוקות בין אחים שלא מונו כבן הממשיך.

לאור המורכבות של נושא זה, ישנה חשיבות מכרעת לפנות לתמיכה משפטית מאיש מקצוע מיומן ומנוסה הבקיא בחוקים ובתקנות המסדירים את ניהול הירושה והקרקעות בישראל. איש מקצוע כזה יכול להעניק הכוונה וסיוע לכל אורך התהליך ולדאוג שהכל יתנהל בצורה חלקה וללא סיבוכים מיותרים.

בן ממשיך

בן ממשיך במושב

צורת ההתיישבות במושבים בכל רחבי הארץ מקנה לתושבים לא מעט יתרונות ולא בכדי היה עידוד רב וחזק מצד המדינה להשתקע בצורה זו בשנותיה הראשונות של המדינה. מה שהתחיל כחוסר ברירה או כזה שנבחר מתוך רצון למצוא מקום להתיישב ולהתחיל להרגיש בבית הפך לשגרת חיים מיוחדת במינה שיש מי שאוהב אותה ומחובר אליה עד היום. המושבים נמצאים בכל מקום ואין מי שהמושב לא מחזיר אותו למחוזות ילדותו ומעלה בו זיכרונות טובים. מעבר לכך יש את העניין של בן ממשיך במושב שמאפשר להרבה מאד צעירים להמשיך את החיים במושב וכך הם יכולים להמשיך את המורשת המשפחתית.

מה המשמעות של בן ממשיך במושב?

העיסוק בנושא של בן ממשיך במושב בעצם נכנס לתוקף ולתודעה לפני כמה עשורי שנים בלבד, שכן בני המושבים שהקימו אותם וחיו בהם כל חייהם רצו להבטיח שגם לבני המשפחה הגרעיניים שלהם, הדור הבא, יוכל להמשיך לחיות במושב ובראייה כוללת יותר שהמושב ימשיך לשגשג, לפרוח ולהיות מאוכלס גם לאחר החלפת הדורות. במידה והדור השני היה עוזב את המושב הרי שעם הזמן לא היו נשארים בו תושבים. ברגע שהובטח לממשיכים שהם יוכלו לקבל בירושה את הנחלה של ההורים שלהם – היה כאן תמריץ משמעותי להישאר לחיות במושב, להמשיך ולקחת חלק בפעילות המשק ולדעת שאפשר להמשיך לחיות כאן במשך הרבה שנים.

איך מבוצע התהליך של בן ממשיך הלכה למעשה?

חשוב להבין שמדובר בנושא משפטי לכל דבר ועניין, שכן יש לרשום בצורה חוקית ומסודרת את הבעלות על הקרקע המדוברת שמוגדרת כקרקע חקלאית. יש לפנות אל משרד עורכי דין שעוסק בתחום הספציפי הזה ולא כל עורך דין שעוסק במקרקעין גם מסייע בנושא של בן ממשיך במושב. למרות שנדמה שמדובר בעניין משפחתי שאין בו צורך בהתערבות משפטית הרי שחשוב מאד לבצע את כל הפעולות הנדרשות, בעיקר אם יש כמה ילדים במשפחה ולהסדיר את הדרוש.

אלון מליחי – משרד עו"ד ונוטריון, מציע שירות מקצועי במגוון נושאים ובכלל זה גם של בנים ממשיכים במושבים. משרדנו פועל למתן שירותים משפטיים יוצאי דופן ללקוחותינו. המשרד נמצא במיקום נוח בקניון עזריאלי ראשונים בראשון לציון ואנו נגישים בקלות לכל לקוחותינו.

בן ממשיך במושב

עורך דין בן ממשיך

אם ממילא הנושא של העברת בעלות על נכסים או קרקעות הוא נושא משפטי מורכב ומאתגר – הרי שהוא אפילו יותר מורכב כאשר מדובר במושב או יישוב קטן שיש בו בעלות על נחלאות או מגרשים חקלאיים. חוקים של ירושה והעברת בעלות יהיו תלויים גם בהסכמים כאלה ואחרים שנחתמו לפני לא מעט שנים עם אגודות שונות או הסוכנות היהודית ולכן יש נישה ספציפית של עורך דין בן ממשיך שהתפקיד שלו הוא לוודא שהעברת הבעלות על נחלה או קרקע, גם אם היא מתבצעת בתוך המשפחה אכן מתבצעת על פי הכללים והחוקים ושאכן הבן המדובר הוא היורש החוקי הנכון והמתאים.

מתי צריך לפנות אל עורך דין בן ממשיך?

ברוב המקרים אנשים כאלה ואחרים ימצאו את עצמם מחפשים ושוכרים את השירותים של עורך דין בן ממשיך בעת סכסוך ירושה, כאשר בעלות על קרקע או נחלה עומדת על הפרק ומתעוררת מחלוקת באשר לזהות היורש או היורשים. יש חוקים מאד ברורים בנוגע לקביעתו של בן ממשיך במושב מסוים ויש כללים וחוקים ייחודיים שנוגעים ספציפית לעניין זה. עורך דין שמתמחה בתחום זה ויש לו את הבקיאות הנדרשת של החוקים ויש לו גישה לכלים טכנולוגיים שקשורים למידע מן העבר יוכל להבין בדיוק מי הבעלים החוקיים של הקרקע, מה הדרך הנכונה להעביר את הבעלות ולמי היא בעצם מגיעה.

הנושא המורכב של בן ממשיך

לאחרונה יש לא מעט אנשים שפונים אל עורך דין בן ממשיך על מנת להסדיר את הנושא של ירושה ובעלות על קרקעות ונחלות במושבים ובכך מסייעים ללקוחות שלהם ביישוב סכסוכים או מחלוקות או בהימנעות מהגעה למחלוקות כאלה. לא תמיד דור המייסדים זוכר את הכללים שחלו על דרך קבלת הנחלות או הקרקעות ביישובים קטנים או מושבים ולכן בבוא העת צריך להסדיר את העניין כך שכל הנוגעים בדבר יידעו בדיוק מה הסטטוס שלהם.

מחפשים ייעוץ משפטי בנוגע לבן ממשיך? פנו אל עורך הדין אלון מליחי ותקבלו את המענה המתאים והנכון לכם בדיוק. מלבד ייעוץ משפטי מקצועי ומנוסה, אנו מאמינים בשמירה על קווי תקשורת פתוחים וזמינים באופן אישי כדי לתת מענה לכל דאגה או שאלה של לקוחותינו.

בן ממשיך

עוד בנושא